Naudinga žinoti

5 nauji įpročiai, padėsiantys tausoti gamtą

Pakeitę bent vieną kasdienį įprotį žengsime pirmą žingsnį tvaresnio, kokybiškesnio gyvenimo būdo link.

Ekologiškos gyvensenos pasirinkimas – tai sprendimas, nulemsiantis gražesnę mūsų ir mūsų vaikų ateitį. Žinoma, pakeisti įpročius nėra lengva, tam reikia laiko ir sąmoningo noro keistis. Tačiau pradėję nuo mažų dalykų gyvensime tikrai kokybiškiau ir tvariau. Išskyrėme 5 įpročius, kuriuos pakeitę savo buityje išmoksite labiau tausoti aplinką.

  1. Į parduotuvę – su daugkartiniais maišais
Tokie daugkartiniai maišeliai puikiai tinka vaisiams ir daržovėms.

Daugkartinis, medžiaginis maišelis, lengvai telpantis į rankinę ar jūsų automobilyje, gali tapti geruoju įpročiu. Taip nebepirksite ilgai nesuyrančių plastikinių maišelių, kurie labiausiai teršia gamtą. Be to, tokie maišeliai mūsų tėvams ir seneliams buvo neatsiejamas apsipirkinėjimo atributas, kuris šiandien vėl grįžta į madą.

Daugkartiniai maišeliai puikiai tinka daržovėms, vaisiams ir kitiems maisto produktams. Kai kurie ekologiškos gyvensenos puoselėtojai skatina visai atsisakyti maišelių, pavyzdžiui, bananus ar apelsinus galite iškart įsidėti į pirkinių krepšį, neimdami maišelio.

  1. Neskubėkite išmesti

Antrinis daiktų panaudojimas – ne tik puiki galimybė sumažinti atliekų kiekį namuose, bet ir sutaupyti. Daug kartų panaudoti galima daug ką – pavyzdžiui, stiklainius, plastmasinį vazonėlį, metalinius šiaudelius, gertuves. Pastarosios šiandien labai populiarios. Vandenį galima gerti ne iš plastikinio buteliuko, bet iš daugkartinės gertuvės. Tas pats principas galioja ir mieste geriamai kavai. Turėkite savo gertuvę vandeniui, arbatai ar kavai. Venkite išsinešti popierinius kavos puodelius.

  1. Venkite pirkti greitos mados drabužius
Nebūtina kiekvieną sezoną ieškoti naujų rūbų, galite savo senus rūbus originaliai atnaujinti ir prikelti naujam gyvenimui.

Drabužius perdirbti yra beveik taip pat sudėtinga kaip ir plastiką. Taip pat verta pagalvoti, kiek vandens sunaudojama gaminant rūbus. Pavyzdžiui, gaminant vieną porą džinsų sunaudojama daugiau nei 3000 litrų vandens.

Greitoji mados rinka yra ne tik planetai itin kenksminga industrija, ji taip pat labai prisideda prie žmonių išnaudojimo problemos, taip pat skatina nuolat jaustis nepakankamai gražiam ir madingam.

Jei nenorite apsipirkinėti padėvėtų drabužių parduotuvėse, greitosios mados industrijos skatinamas įprotis keisti garderobą kasmet galėtų būti pakeistas geresnės kokybės drabužių pirkimu. Teikite pirmenybę vietos gamintojams ir prekės ženklams, kurie prisideda prie darnaus vystymosi ir nepriklauso greitos mados industrijai.

  1. Rūšiuokite atliekas

Džiugu, kad žmonės vis labiau įsitraukia į atliekų rūšiavimą ir daro tai ne tik namuose, bet ir savo darbovietėse. Jei kils klausimų, kaip rūšiuoti tam tikrus panaudotus produktus, prisijunkite prie „Zero waste Lietuva“ grupės Facebook socialiniame tinkle. Ten atrasite bendraminčių, kurie taip pat stengiasi rūšiuoti, ieško originalių būdų antriniam daiktų panaudojimui.

  1. Atpažinkite ekologiškas prekes parduotuvėse

Šiuolaikinėje rinkoje įsivyravo vadinamasis greenwashing’as (lietuviškai, žaliasis smegenų plovimas) – problema, kai kompanijos, pasinaudodamos pirkėju noru rinktis ekologišką produktą, pateikia melagingą informaciją ant savo pakuočių taip priskirdami save prie „eco“ produkcijos. Remdamiesi tinklalapio Išpakuota.lt informacija, pateikiame ženklus, kuriuos verta atkreipti dėmesį.