Naudinga žinoti Šiandien rajone

Alytaus lankomiausių vietų TOP 5

Termometro stulpeliui šoktelėjus į viršų, norisi kuo daugiau laiko praleisti lauke. „Kalba Alytus“ redakcija išrinko 5 alytiškių labiausiai lankomas vietas mieste. O kur mėgstate lankytis Jūs?

Baltosios rožės pėsčiųjų ir dviračių tiltas

Tai aukščiausias pėsčiųjų ir dviračių tiltas Lietuvoje. Jo aukštis – 38,1 m.,  jis įrašytas į Lietuvos rekordų knygą.  Oficialiai šis tiltas atidarytas 2016 m. birželio 4 d. Jis Tiltas sujungė abiejų, miestą dalijusio, Nemuno krantų dviračių takus.

Baltosios rožės tiltą pamėgo ekstremalių pramogų entuziastai – nuo jo organizuojami visame pasaulyje populiarūs šuoliai su virvėmis. Stovint ant tilto atsiveria nuostabi legendomis apipinto Alytaus piliakalnio panorama. Taip pat nuo tilto matosi išdidžiai Nemune pūpsantis Klebono akmuo.

Alytaus piliakalnis

Šią vietą žino kiekvienas alytiškis – tai Alytaus piliakalnis – įspūdingas, gausybe legendų apdovanotas, dvikupris gražuolis, išdidžiai pūpsantis Nemuno pakartėje. Jo papėdėje pabirusi medinių skulptūrų ekspozicija „Alytaus piliakalnio protėviai“, įrengta poilsio zona su pavėsinėmis, laužavietėmis, vaikų žaidimų aikštele ir pasivaikščiojimo taku, vedančiais iki Klebono akmens Nemune. Piliakalnio šlaitai statūs, į upių slėnius – 25–30 m aukščio. Piliakalnyje stovėjo Alytaus pilis, kurios apylinkes 1377 m. ir 1382 m. niokojo kryžiuočiai.

Viena iš piliakalnio legendų byloja apie meilę ir miesto vardo atsiradimą. Kadaise gyveno kunigaikštis Alyta, kuris pamilo vaidilutę Mirgrausėlę, o ji – jį. Vietos pilį užpuolė priešai. Kovoje žuvo daug karių. Alyta prasiveržė iš apsupties, nujojo į kalnelį, kur Mirgrausėlė kurstė šventąją ugnį, ją paslėpė ir grįžo į kovą. Narsiai kovėsi, bet žuvo. Mirgrausėlė, tai sužinojusi, taip graudžiai verkė, kad jos ašaros upeliu pradėjo tekėti į Nemuną. Upelį žyniai pavadino Alytupiu, o greta įsikūrusį miestą – Alytumi. Ir šiandien, šalia piliakalnio, į Nemuną teka šis Mirgrausėlės ašarų upelis. Jame kartais pasitaiko stebuklingų varlių. Jei ieškote antrosios pusės, jis jums pagelbės: upelyje gaudykite varlę, prauskite jai burną ir bučiuokite. Jei varlė stebuklinga – gausite, ko ieškojote, jei varlė ne stebuklinga – po bučinio ji jau nebus paprasta varlė, o bus bučiuota varlė ir labai populiari tarp savų.

Poilsio zonos prie Mažojo ir Didžiojo Dailidės ežerų

Prie Mažojo ir Didžiojo Dailidės ežerų įrengti paplūdimiai, lieptai, ežerus juosia dviračių ir pasivaikščiojimo takai. Didysis Dailidės ežeras dar vilioja prie jo įrengtu sporto aikštynu, pavėsinėmis su laužavietėmis, čia įsikūrusiu vandenlenčių parku.

Dailidės ežerai – Nemuno senvagė. Pasak senolių, kadaise ežerų vietoje, kuriuos dabar skiria pylimas, stovėjo pats dailiausias apylinkių dvaras. Kas tik pamatydavo kunigaikščio dvarą, negalėjo atsistebėti jo didumu, negalėjo atsigrožėti jo šviesumu. Todėl jį praminė Dailiuoju Dvaru, Dailide, taip jis ir išgarsėjo. Taip ir jo valdovą kunigaikščiu Dailide vadino. Pražudė kunigaikštį ir jo dvarą godumas bei žiaurumas, o iš prakeikto debesies pliūptelėję vandenys sugriovė ir paskandino dvarą. Nuo to laiko žmonės atsiradusį ežerą Dailide praminė.

Mažąjį Dailidės ežerą puošia poeto Jurgio Kunčino vardo tiltas. Beveik prieš keturiasdešimt metų draugų kompanija buvo pritvirtinusi lentelę su jo vardu ant tilto, tačiau išaušus rytui ji išgaravo be pėdsako. Kalbėta, jog neapseita be tuometinės valdžios paliepimų. 2018 m. teisybė buvo atstatyta – tiltą papuošė nauja lentelė.

Miesto sodas

Netolo Senamiesčio skvero įkurtas visų miestiečių pamiltas Miesto sodas, garsėjantis savo nuostabiais rožynais. Prieškario Lietuvoje tapęs Alytaus simboliu, sodas tebėra svarbus miesto gyventojams. Greta jo stovi pagrindinis miesto paminklas „Laisvės angelas“, pagerbiantis žuvusius už Lietuvos laisvę. Ir visai čia pat – Alytaus kraštotyros muziejus, kurio lankymas yra nemokamas.

Vidzgirio botaninis draustinis

Alytaus miesto teritorijoje auga 452 hektarų Vidzgirio miškas, 1960 metais paskelbtas botaniniu draustiniu. Tai unikalus gamtos kampelis, kuriame išskiriamos europinės svarbos buveinės: plačialapiai ir mišrūs miškai, skroblynai, griovų ir šlaitų miškai, sausieji ąžuolynai, aliuviniai miškai, šaltiniai su besiformuojančiais tufais. Čia auga ypač didelę botaninę vertę turintys retieji augalai, daug saugomų gyvūnų rūšių, gausu puikių gamtos vaizdų, traukiančių iškylautojus. Siekiant Vidzgirio lankytojus supažindinti su šiomis vertybėmis, įkurtas pažintinis takas.

Vidzgirio botaninio draustinio teritorijoje yra ir archeologinis paminklas – Radžiūnų piliakalnis, kuris stūkso Nemuno kairiajame krante, prie nuostabių Kirmijos upelio šlaitų. Iki piliakalnio veda įrengtas pėsčiųjų ekologinis pažintinis takas. Jei tikėsime padavimais, tai piliakalnį supylė du broliai kunigaikščiai, kad galėtų apsiginti nuo priešų. Piliakalnio šlaitai statūs – 30–35 m aukščio. Netoli piliakalnio yra įsikūręs nuotykių parkas „Tarzanija“.