Šiandien rajone

Alytaus sinagogos restauravimo darbų pabaiga dar nėra aiški

Alytaus sinagoga. Nuotr. pamatykLietuvoje.lt

Prieš daugiau nei šimtmetį statytų Alytaus žydų maldos namų restauravimo darbų pabaigos laukia visi kultūros ir meno gerbėjai. Patalpose bus įrengtas vizualiųjų menų centras – nieko panašaus Alytaus miestas iki šiol dar neturėjo. Nuo 2016 metų pradėti atnaujinimo ir renovacijos darbai buvo planuoti baigti iki šių metų lapkričio mėnesio. „Kalba Alytus“ nusprendė pasidomėti, ar iš ties penktus metus vykdyti darbai bus baigti šiemet.

Dar vasario mėnesį sulaukėme pranešimų, kad taip lauktas sinagogos renovacijos darbų užbaigtuves planuojama švęsti lapkričio mėnesį. Nusprendėme pasidomėti, ar žydų maldos namų atidarymo planai įgyvendinami sklandžiai.

„Visi kapitalinio remonto darbai, kurie turėjo būti atlikti iki gegužės mėnesio, šiandien jau yra užbaigti, o likę tvarkybos darbai – sienų tapyba, buvo planuojama baigti iki lapkričio mėnesio“, – sako Alytaus kultūros skyriaus vyriausiasis specialistas Nerijus Abromaitis.

Tiesa, pašnekovas sako, kad kol kas tvarkybos darbus trukdo tęsti nepratęsta sutartis su Lietuvos paminklų vadovybe. Šiuo metu šioje institucijoje vyksta vidiniai pasikeitimai. Vos tik jiems pasibaigus sutartis bus pratęsta ir darbai bus tęsiami toliau. Tačiau, ar pasikeitimai turės įtakos Sinagogos tvarkybos darbų užbaigimo terminui ir jį keis, dar nėra žinoma.

Išskirtinės istorinės vertės pastato rekonstrukcijos darbų pabaigos ir atidarymo laukia ne tik sinagogos bendruomenės nariai, bet ir menininkai ir kone didžioji dalis Alytaus bendruomenės. Kauno gatvėje stovinti Sinagoga, savo duris pirmą kartą atvėrė dar 1911 metais, tačiau kaip ir daugelis religinės paskirties statinių sovietmečiu virto sandėliu.

Pasibaigus renovacijai, pastate planuojama įkurti Alytaus kraštotyros muziejaus padalinį – Vizualiųjų menų centrą. Alytuje atsivers nauja moderni ir šiuolaikiška erdvė, kurioje ketinama organizuoti parodas, ekspozicijas, seminarus, edukacijas jaunimui ir kitas veiklas naudingas Alytaus miesto bendruomenės nariams. Tai iš ties svarbus įvykis, kadangi iki šiol Alytus neturėjo dailės galerijos.

Be abejonės, ketinama įkurti ekspoziciją, kuria bus įamžinta ir žydų kultūrą ir istorija. Į atidarymą, kuris planuojamas jau kitais metais, bus kviečiama ir Lietuvos žydų bendruomenė.