Kalba gyventojai

Baras „Feniksas“: apie dabartį ir ateitį

Baras “Feniksas”

Prieš kelias savaites sušvelninus karantino sąlygas buvo leista atsidaryti lauko kavinėms, o jau nuo šios savaitės svečiai galės užsukti ir į vidų. Tačiau vos tik Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pateikus sąlygas, viešojoje erdvėje pasigirdo ne vienas komentaras apie gerokai prislopusį savininkų entuziazmą. Nutarėme pakalbinti vienos iš veikiančių įstaigų Alytuje savininką ir pasiteirauti apie šią situaciją.

Atvirai apie situaciją restoranų ir barų sektoriuje su „Kalba Alytus“ skaitytojais dalijasi Alytuje įsikūrusio „Feniksas“ baro šeimininkas Oganes Arakėlian.

Su kokiais didžiausiais iššūkiais šiuo metu susiduriate?

Didžiausias iššūkis yra suprasti valdžios loginių sprendimų seką, kad patys galėtume planuoti savo veiksmus. Kai matai, kad leidžia dirbti vaikų darželiams, tai net neabejoji, kad leis dirbti ir visiems kitiems, bet kažkodėl taip neatsitinka. Mes tikrai suprantame situacijos rimtumą, bet kai matai chaotiškų sprendimų virtinę, kuri kinta kas porą parų, strateguoti ir kurti savo planus yra neįmanoma. Mūsų įmonė nėra didelė, vos aštuoni darbuotojai – visą šį laiką gyvenome iš apyvartinių lėšų ir visus 10 metų mes labai juntame sezoniškumą. Toks laikotarpis kaip, pavyzdžiui, Velykų savaitė mums suteikia galimybę susimokėti skolas bei išgyventi iki vasaros, kai į barą vėl užplūsta lankytojai. Kažkokių kompensacijų dar nepavyko gauti, bent jau mes neatrandame kur atitiktumėme vienokias ar kitokias sąlygas.

Jau pereita prie kito karantino švelninimo etapo ir bus leista atsidaryti vidaus restoranams, barams ir pan. Ar atversite savo duris ir Jūs?

Mes atsisakėme pradėti dirbti kuomet buvo leista atsidaryti tik lauko kavinėms ir tikrai neprašovėme. Ar dėl dar vėsių orų, ar dėl pandemijos baimės, bent Alytuje tikrai nepastebėjome, kad atsidariusių maitinimo įstaigų terasos būtų perpildytos. Vien reikalavimas prie staliukų sėdėti po du žmones yra sunkiai įgyvendinamas trikdis ir ypač tokiam bendruomeniniam barui kaip „Feniksas“. Norint klientus aptarnauti lauke bei užtikrinti kitų nustatytų reikalavimų vykdymą, užtikrinti tvarką kieme, kad lankytojai nesiburiuotų ar netrukdytų aplinkinių namų gyventojams, reiktų samdyti daugiau personalo nei įprastai, o kur garantija, kad susirinks pakankamai lankytojų ir mes neįklimpsime į dar didesnes skolas. Mūsų kiemas talpina apie 100 žmonių, bet su visais dabartiniais, atstumo tarp žmonių reikalavimais, galima būtų įsileisti daugiausiai 20. Mūsų terasa be stogo, ką daryti užlijus? Sušalęs žmogus juk negali eiti į vidų. Kaip užtikrinti, kad prie tualetų nesiburiuotų, kad belaukiant eilės nesugalvotų prisėsti ar nesugalvotu žaisti stalo futbolo. Ar atversime duris su dabartiniais apribojimais? Dar nežinau, skaičiuojam, svarstom ir net su teisininkais bandom atrasti spragų SAM nurodymuose. Griežtai laikantis visų nustatytų apribojimų pelningai dirbti neįmanoma, o dirbti dėl grašių bijant gauti tūkstantines baudas yra absurdas.

Baras “Feniksas”

Kaip vertinate SAM sąlygas ir reikalavimus maitinimo įstaigoms? Pavyzdžiui, darbą iki 22:00 valandos?

Reikalavimas dirbti tik iki 22:00 valandos barams ir naktiniams klubams yra vienas iš kurioziškiausių. Tai labiau dar vienas pasityčiojimas, perteklinis galios demonstravimas pandemijos metu. Ar virusas nuo 22:00 iki 8:00 yra labiau užkrečiamas? Toks jausmas, kad kažkas valdžioje bando tiesiog suvesti sąskaitas su  pramogų sektoriumi. Mes esame lankomiausias baras Alytuje – per metus suorganizuojame daugiau nei 50 gyvos muzikos koncertų, o kur dar visi kiti renginiai? Ar kažkam valdžioje tikrai palengvės jei tokios vietos kaip „Feniksas“ bankrutuos?

Kaip vertinate pandemijos ir karantino padarinius restoranų/barų verslui? Kokios prognozės/nuotaikos?

Po karantino reikės nemažai laiko atsigavimui, išlindimui iš susidariusių skolų. Didmiesčiuose gal į barus, kavines ir plūstels lankytojai, tad jie ir atsities lengviau. Tokiuose merdinčiuose provincijos  miesteliuose kaip Alytus – greito atsigavimo nebus. Bet kokiu atveju, tie, kas išliks, turės gerokai mažiau konkurencijos, nes jau dabar užsidarinėja ir įrangą, baldus išsiparduoda labai daug įstaigų. Mūsų nuomone, karantinas ir draudimas dirbti turi būti paskelbtas visiems arba niekam. Tuo metu kai vieni verslo sektoriai buvo palikti visiškai be pajamų, kiti krovėsi pelnus. Apie tai, kad mums, kaip sąmoningiems, išsilavinusiems, atsakingiems žmonėms, suteikiama kažkokia sprendimų pasirinkimo laisvė nėra net kalbos. Bet kokie draudimai, apribojimai turi būti tikrai gerai apgalvoti, kad nesikirstų su logiškumu, kitaip net tie, kurie iki pandemijos dar laikėsi įstatymų, nustatytos tvarkos, pradės jaustis nuskriausti ir vieną dieną jos nebepaisys Taip daug kalbėjo apie milijonų ištraukimą iš šešėlio ir panašu, po žengto žingsnio pirmyn, buvo padaryti trys žingsniai atgal.