Šiandien rajone

Bibliotekoje ne tik knygos, bet ir dronai

Ar žinojote, kad prezidentas Theodoras Rooseveltas perskaitydavo vieną knygą per dieną? O ar žinote, kiek vidutiniškai knygų per metus perskaito šiuolaikinis skaitytojas? „Kalba Alytus“ teiraujasi Alytaus rajono viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vedėjo Arnoldo Šatrausko apie skaitomiausias knygas bei kitas įdomybes bibliotekoje.

Pandemija vėl pradeda varžyti mūsų gyvenimą ir riboti laisvalaikį. Ar biblioteka siūlo daugiau veiklų nuotoliu?

Šiuo metu mūsų bibliotekoje visos paslaugos yra teikiamos įprastiniu būdu, neribojant skaitytojų poreikių bei jų srauto. Žinoma, projektas „Prisijungusi Lietuva“ kompiuterinio raštingumo kursus senjorams perkėlė į skaitmeninį erdvę. Esant būtinybei biblioteka yra pasirengusi dirbti ir nuotoliniu būdu bei vėl organizuoti įvairius konkursus, viktorinas, kūrybines dirbtuves bei edukacijas, kaip tai darėme pirmosios pandemijos metu kovo-birželio mėnesiais.

Kiek per metus vidutiniškai pasiimama skaityti knygų?

Per metus tik mūsų bibliotekoje (be 32-jų filialų) išduodama apie 135 tūkst. įvairių spaudinių. Į šį skaičių įeina tiek knygos, tiek periodiniai leidiniai, skaitomi bibliotekoje arba pasiskolinami į namus. Esame apskaičiavę, kad vienas skaitytojas per metus apsilanko vidutiniškai 16 kartų, o vieno apsilankymo metu pasiskolina 1,6 leidinio. Tad išeina, kad vienas skaitytojas per metus pasiskolina apie 25 leidinius.

Pasidalinkite, kokiomis iniciatyvomis šiuo metu džiuginate skaitytojus?

Šiais metais Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pradėjo įgyvendinti Kultūros ministerijos ir Nacionalinės bibliotekos projektą „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“. Tad šio projekto dėka mūsų biblioteka ir jos filialai praturtėjo dronais, robotikos rinkiniais, 3 D spausdintuvu bei SMART interaktyvia lenta. Taip pat tiek mūsų bibliotekai, tiek ir jos filialams buvo atnaujinta kompiuterinė įranga.

Kokiomis įdomybėmis dar norėtumėte pasidalinti?

Įsimintiniausias bibliotekai (tikėkimės ir mūsų skaitytojams) šių metų įvykis – tai kasmet respublikos mastu organizuojamas Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Mums ypač džiugu, jog Vilniaus regione aktyviausia buvo pripažinta Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka, kurios skaitytojai perskaitė daugiausiai knygų ne tik šiame regione, bet ir visoje Lietuvoje. Primename, jog 2018 m. rajono viešoji biblioteka respublikoje buvo antra, o 2019 m. sėkmingai užkopusi į pirmąją vietą aukščiausių pozicijų neužleido ir šiemet. Į šių metų Skaitymo iššūkį užsiregistravo 1 397 rajono viešosios bibliotekos bei jos 32-jų filialų skaitytojai, kurie perskaitė 9 547 knygas. Viso Skaitymo iššūkį baigė 1 137 mūsų bibliotekos skaitytojai. Ir tai išties džiugina.

Pasidalinkite Top-10 rudenį vaikų ir suaugusiųjų skaitomiausių knygų?

Bibliotekose visi skaitytojai skirstomi į tris kategorijas: suaugusieji, vaikai ir jaunimas. Tad šiuo metu mūsų bibliotekoje daugiausia suaugusių skaitytojų dėmesio sulaukia šios knygos: Marinos Stepnovos „Sodas“, Delia Owens „Ten, kur gieda vėžiai“ bei Kristinos Sabaliauskaitės „Petro imperatorė“. Taip pat noriai skaitomi detektyvai (ypatingai skandinavų autorių), meilės romanai, istorinės knygos, žinomų žmonių memuarai.

Jaunimas vėl grįžta prie naujai perleistų visų septynių Hario Poterio serijos knygų, nes tam įtakos, regis, turėjo per televiziją pakartotinai rodomos šių kūrinių ekranizacijos. Jaunimas visuomet žengia koja kojon su holivudiniais filmais ir dažniausiai renkasi knygas virtusias filmais. Taip pat skaitoma visa programinė literatūra: nuo Exupery iki Salingerio.

Mažiausi skaitytojai vis dar neatsidžiaugia Linos Žutautės Kakės Makės serijos knygelėmis, Knister „Raganos Lilės“ nuotykiais bei visomis Rachel Renee Russell „Prietrankos dienoraščio“ serijos knygomis. Taip pat noriai skaitomi Evelinos Daciūtės bei Vytauto Račicko kūriniai.