Rajono problema Šiandien rajone

Stengsis atgaivinti dviračių sportą Alytuje

Ankščiau alytiškiai dviratininkai buvo laikomi vieni geriausių sportininkų Alytuje. Nors dviračių sporto varžybos mieste buvo labai populiarios, ilgainiui ši sporto šaka buvo priblėsusi. Tačiau dar rugpjūčio pradžioje buvo parodyta iniciatyva, vėl padėsianti atgaivinti dviračių sportą. „Kalba Alytus“ domisi, kodėl dviračių sportas staiga buvo pamirštas bei kokie planai rengiami šiandien.

Rugpjūčio pradžioje Alytaus miesto mero pavaduotoja Jurgita Šukevičienė ir mero pavaduotojas Šarūnas Klėgeris susitiko su alytiškiu, viešosios įstaigos Dviračių akademijos vadovu Mariumi Bernatoniu ir buvusia profesionalia dviratininke Vaida Bronickiene, kurie nori atgaivinti dviračių sportą Alytuje.

Lietuvoje yra daug profesionalių dviratininkų, tačiau didžioji jų dalis sportuoja ir dalyvauja varžybose užsienyje. Ne išimtis ir jaunieji Alytaus dviračių sporto entuziastai, kurie tobulinti savo gabumų dažnai išvyksta į Panevėžį ar kitus miestus.

Dviračių akademija, iš Sporto rėmimo fondo pagal projektą gavusi dvejų metų finansavimą, nusprendė atgaivinti dviračių sportą Alytuje. M. Bernatonis kreipėsi į Alytaus miesto vadovus dėl galimybių rasti patalpas būsimai veiklai. Vienas iš svarstomų variantų galėtų būti patalpos pastate prie Alytaus miesto stadiono.

„Jie ateina su konkrečiu planu – nori atgaivinti dviračių sportą. Tikime, kad šis sportas sugrįš į Alytų, susirinks grupė, dalyvaus varžybose ir mes galbūt turėsime stiprius ir profesionalius šios sporto šakos sportininkus mieste“, – sakė Š. Klėgeris.

Akademija už gautą finansavimą planuoja įsigyti plento ir MTB dviračius bei kitą reikalingą įrangą, o dviratininkus treniruos ir savo žiniomis dalinsis V. Bronickienė.

 

Trumpai prisimenant dviračių istoriją Alytuje

1964 m. statybos inžinierius Henrikas Kebeikis visuomeniniais pagrindais pradėjo treniruoti dviratininkus Alytuje.

1966 m.  Alytaus vaikų ir jaunimo sporto mokyklos direktorius Romas Pocius įkuria dviračių sporto sekciją sp. mokykloje ir pakviečia treneriu dirbti Napaleoną Buinauską (šiemet treneris šventė 80-metį). Žymiausi šio trenerio auklėtiniai Viktoras Jonkus, Gintautas Krivickas, Jonas Varaška, Stasys Miglinas, Zenonas Jeremičius, Zenonas Kunigonis, Eimutis Vaitkevičius, Virginijus Vilkus, Algis Vosylius, Bronius vasaris, Stasys Matulevičius. Jie sėkmingai dalyvavo įvairiose Lietuvos moksleivių ir jaunių varžybose.

A. Buinausko ir Medvilnės kombinato sporto metodininko Algio Rudzevičiaus iniciatyva suburta pajėgi dviratininkų komanda. Į ją buvo pakviestas Maskvos CASK klube karinę tarnybą atlikęs tuo metu pajėgiausias Lietuvos dviratininkas sporto meistras Antanas Berankis.

1968 m. į Alytų atvyko Lietuvos rinktinės dviratininkas sporto meistras Valentinas Rutkauskas. Baigęs savo kaip sportininko karjerą, daugelį metų jis  Vadovavo Lietuvos dviračių sporto federacijai.

1967-1971 m. „Medvilnės“ dviratininkai laimėjo daugelyje svarbių dviračių varžybų Lietuvoje. G. Krivicko, A. Balčiaus, V. Berankio V. Rutkausko pavardės dažnai mirgėjo spaudoje kaip vieni iš geriausių dviratininkų Lietuvoje, buvo įvairaus rango varžybų nugalėtojai ir prizininkai, čempionai.

A.Berankis sėkmingai rungtyniavo ir TSRS čempionatų kroso trasose: 1968 m. iškovojo aukso medalį, 1970 m. 2 sidabro medaliai, 1972 m. tapo TSRC čempionu, 1972 m. TSRS užimta antra vieta.

Alytuje sportinį kelią pradėjo TSRS kaimo sporto draugijų jaunių grupinių lenktynių čempionas Antanas Jakimavičius su daugkartiniu Lietuvos čempionatų prizininku Antanu Balčiumi, kurie vėliau tapo žinomais Lietuvos treneriais. Anatanas Jakimavičius buvo Lietuvos moterų dviračių treko rinktinės treneris, Antanas balčius dirbo Lietuvos olimpiniame centre.

Aivaras Baranauskas sportuoti pradėjo nuo 13 metų, o jo trenerii tapo Napaleonas Buinauskas. Vėliau savo sportinį meistriškumą tobulino Klaipėdoje. Dalyvavo Atėnų (2004 m.) olimpiadoje – 8 vieta, 2001 m. Europos jaunimo dviračių treko 4 km. Pelnė Komandinių persekiojimo lenktynių vicečempiono titulą, taip pat 2020 m. tapo Pasaulio taurės varžybų antro vietos laimėtoju, 2003 m. pasaulio čempionato penktos vietos laimėtoju, 2004 m. pasaulio taurės etapo laimėtoju.

Vytautas Paškauskas – pirmasis Lietuvos dviračių sporto tarptautinės klasės sporto meistras, įvairaus rango varžybų nugalėtojas, čempionas, prizininkas. 30 metų vadovavo savanoriškai sporto draugijai „Žalgiris“ Alytuje.

1969 –1980 m. Alytuje vyko Lietuvos dviračių kroso ir dviračių plento varžybų etapai, dviračių daugiadienių varžybų etapai. Tai buvo vienos ir skaitlingiausių dalyviais varžybų Alytuje, kur miesto bendruomenė susirinkdavo į trasos gatvę sveikinti Alytaus dviratininkų komandos.

1966 m. buvo įkurta dviračių bazė (dabar šioje vietoje įsikūręs AB „Lietuvos draudimas“), vėliau (1993 m.) dviračių bazė buvo įsikūrusi Alytaus Dzūkijai priklausančiose patalpose.

2014 metais atsitikus per dviračių treniruotes nelaimingam įvykiui, dviračių sporto treniruotės buvo nutrauktos.

2015 m. pastatyta Alytaus stadiono (Birutės 5 g.) nauja sporto salė, kurios  erdvėse yra skirtos patalpos Alytaus miesto dviračių bazei įrengti (numatytos dirbtuvės, treniruoklių patalpos, dviračių saugojimo patalpos).