Naudinga žinoti

Ką aplankyti Alytuje?

Šalyje vis dar galiojant karantinui, puikus metas pasiplanuoti išvykas savo mieste. Nors panašu, kad oras dar rodo savo kaprizus, bet pavasaris jau čia pat ir „Kalba Alytus“ redakcija siūlo aplankyti gražiausias Alytaus krašto vietoves.

Vidzgirio botaninio draustinio pažintinis gamtos takas

Alytaus mieste yra Vidzgirio miškas, kurio teritorija užima net 452 ha, iš kurių 388 ha dar 1960 m. paskelbti botaniniu draustiniu. Šioje vietovėje auga didžiausias vientisas skroblynas Lietuvoje, ąžuolai, siekiantys 100–120 metų amžių, reti augalai. Taip pat gyvena saugomi paukščiai, vabzdžiai ir varliagyviai. O vieni rečiausių ir labiausiai saugomų Europos vabalų, niūriaspalviai auksavabaliai, randasi Vidzgirio miško ąžuolų drevėse.

2009 metais botaninis draustinis įtrauktas į Europos saugomų teritorijų tinklą „Natura 2000“, kuriame galite rasti ir pažintinį gamtos taką, prasidedantį Pulko ir Vidzgirio gatvių susikirtimo vietoje. Takų ne vienas, o visi kartu jie sudaro 9 kilometrų ilgio trasą. Nepasiklysti padės kryptį nurodantys ženklai ir tako pradžioje esantis žemėlapis, kurį pravartu nusifotografuoti. Vaikštinėdami šio įstabaus grožio miško takeliais pasieksite ir nuotykių parką „Tarzanija“.

Botaninio draustinio teritorijoje, įrengtoje 4 kilometrus besidriekiančioje žiedinėje mokomojoje tako dalyje, pamatysite vertingiausią miško dalį. Nemuno kairiajame krante atkreipkite dėmesį į Radžiūnų piliakalnį ir gyvenvietę, kurio šlaitai siekia net apie 30–35 metrų aukštį. Padavimuose apie šį piliakalnį pasakota, jog jį supylė du broliai kunigaikščiai, norėdami apsisaugoti nuo priešų.

Jaunimo parkas

Jaunimo parkas, kurio plotas siekia daugiau nei 36 ha žemės, įkurtas 1982 metais. 14 ha ploto užima pušynai, o kita teritorijos dalis apželdinta nepakeičiant esamo reljefo bei formuojant atvirų ir pusiau atvirų vietų kombinaciją.

Praėjus keletui metų nuo Jaunimo parko įkūrimo pradžios, grupė skulptorių sukūrė pirmąją Lietuvoje aštuonių skulptūrų kompoziciją iš metalo plastikos. Po gerų dešimties metų ryškiaspalves skulptūras papildė dar dvi, kurias parkui padovanojo menininkai iš užsienio.

Šiandien parkas – puiki vieta ekstremalaus sporto mėgėjams, laisvalaikio praleidimui ar ramiam poilsiui. Įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, yra šachmatų, sporto, grilio zona, sužymėtuose dviračių takuose malonu važinėtis. Rasite ir įrengtą parkūro aikštelę, riedlenčių parką bei dviračių kalnelius. Viena iš jų galės džiaugtis vaikai ir pradedantieji, o kita – pagrindine, kuri buvo atidaryta 2019 metais ir kuri yra didžiausia dviračių kalnelių trasa Lietuvoje – mėgausis lenktyniautojai „vienas prieš vieną“.

Alytaus piliakalnis

Kadaise ant Alytaus piliakalnio stovėjo Alytaus pilis, kurios apylinkes 1377 ir 1382 metais siaubė kryžiuočiai. Šiandien rytų pusėje galite pamatyti VII-XII amžių gyvenvietę, kuri buvo tyrinėjama dar 1985–1986 metais. Paties piliakalnio šlaitai statūs, atsiveriantys į upės slėnius ir siekia 25–30 m aukštį.

Papėdėje galite pasigrožėti skulptūrų ekspozicija „Alytaus piliakalnio protėviai“. Prie kairiakrančio miesto panoramos įrengta poilsio zona, kurioje rasite laužavietes, pavėsines, vaikų žaidimų aikšteles bei treniruoklius. Šalia esančiais pasivaikščiojimo takais be vargo pasieksite Muiželėnų miško rekreacines zonas ir mitologinį Klebono akmenį Nemune.

Visai netoli nuo piliakalnio yra ir aukščiausias Lietuvoje Baltosios rožės pėsčiųjų ir dviračių takas. Jis siekia net 38,1 metro aukštį ir pastatytas ant dar išlikusių senojo geležinkelio tilto taurų.