Naudinga žinoti

Karantinas neužgoš Dzūkijos grožybių

Prelomčiškės piliakalnis. „Lietuvos piliakalniai“ nuotr.

Tikriausiai ne vienas šiandien laužo galvą, kuo užsiimti laisvu nuo darbo metu, kaip papramogauti ar ką naujo sužinoti. Jeigu keturios namų sienos jau pabodo, neperskaitytų knygų lentyna ima tuštėti, o skaniausi receptai jau išbandyti – pats metas pramankštinti kojas ir prasiblaškyti gamtoje! Skaitytojams patariame vengti masiškai lankomų žaliųjų erdvių, tad pateikiame keletą idėjų, kur galite apsilankyti Alytaus apylinkėse. Pasidalinkite ir Jūs, naujai atrastais gamtos perliukais!

Punios piliakalnis

Surenkite iškylą ant vieno iš garsiausių bei didžiausių Lietuvoje piliakalnių. Punios piliakalnis dar dažnai vadinamas Margio kalnu. Užkopus iki viršaus tikrai nenusivilsite – nuo piliakalnio viršūnės atsiveria viena iš gražiausių šių apylinkių panoramų. Didžiulis Nemuno kilpų regioninis parkas bei priešais ošiantis Punios šilas – vienas iš seniausių ir aukščiausių miškų tikrai paliks nemenką įspūdį. Verta pasidomėti ir šio piliakalnio istorija bei jį supančiomis legendomis. Manoma, kad būtent ant šio piliakalnio įvyko operoje apdainuotas Pilėnų mūšis, kuriame pilies gyventojai ir gynėjai žuvo liepsnose. Nuo Alytaus iki Punios piliakalnio vos 20 kilometrų.

Alytaus piliakalnis

Pačiame Alytaus mieste taip pat yra ne vienas gražus gamtos kampelis. Alytaus piliakalnis – vienas iš jų. Jo papėdėje galėsite ne tik pasigrožėti besileidžiančiu saulėlydžiu, bet ir apžiūrėti skulptūrų ekspoziciją „Alytaus piliakalnio protėviai“. Mat šis legendomis apipintas kalnas yra laikomas vienu iš miesto istorijos bei kultūros paminklų. Keliaujant nuo piliakalnio, prieisite pasivaikščiojimo takus, kurie Jus nuves iki žymaus Klebono akmens.

Žuvinto biosferos rezervatas

Apsilankykite Žuvinto rezervate, kuris buvo įkurtas profesoriaus Tado Ivanausko iniciatyva. Čia galėsite pasivaikščioti gražiais miško takeliais bei pabuvoti prie Žuvinto ežero – dažnai vadinamo Lietuvos gulbių lopšiu. Gal pavyks šias gražuoles pamatyti, tad nepamirškite lauktuvių! Daugiau nei tris šimtus metrų besitęsiančiame liepto gale rasite stebėjimo bokštelį, kuris skirtas apžvelgti Žuvinto ežero pakrantes. Na, o pažintinis takas ypač patiks gamta besidominčiais žygeiviams. Rezervato darbo laikas – 8:00-17:00 val., o nuo Alytaus nutolęs ne pernelyg toli – už 33 km.

Didžiulio ežeras

Tiems, kurie nori pasimėgauti pavasarine saulute ir praleisti daugiau laiko prie vandens, rekomenduojame apsilankyti prie Didžiulio ežero, Dauguose (27 km nuo Alytaus). Paplūdimyje įrengta krepšinio, tinklinio, vaikų žaidimų aikštelės, tad aktyvių veiklų tikrai surasite. Ežerą supanti vietovė itin vaizdinga – rasite ne vieną pėsčiųjų taką, kuriuo galėsite pasivaikščioti.

Ilgio ežeras

Tai dar vienas vaizdingoje vietovėje besidriekiantis ežeras. Nuo Alytaus nutolęs vos 24 km, tad labai lengvai jį pasiektumėte ir keliaudami dviračiu. Šalia ežero auga didelis Pivašiūnų – Gineitiškių miškas, kuriame galėsite pasivaikščioti.

Metelių regioninis parkas

Šioje vaizdingoje vietovėje veiklos surasite visai dienai. Parke įrengtas 3,5 km ilgio besitęsiantis pėsčiųjų pažintinis takas bei dvi dviračių trasos. Čia pat tyvuliuoja nuostabaus grožio Dusios ežeras, kuris pagal dydį užima trečiąją vietą Lietuvoje. Tiems, kas domisi istorija ar žavisi panoramomis, rekomenduojame nepamiršti užkopti į Prelomčiškės piliakalnį, nuo kurio atsivers įspūdingas vaizdas tiesiai į Dusios ežerą. Kadaise šioje vietovėje buvusi jotvingių gyvenvietė. Regioninis parkas nuo Alytaus nutolęs 35 km.

Vainežerio dvaro parkas

Tai Veisėjų regioniniam parkui priklausanti teritorija, kuri apsodinta net 200 metų skaičiuojančiais medžiais bei krūmais. Kadaise čia buvo didikų valdos, kuriose stovėjo ir rūmai. Nors šiandien teliko tik augalais apaugusi teritorija, tačiau nemažai kas atvyksta pasivaikščioti išlikusiais gražiais takais bei tilteliais (55 km nuo Alytaus).

Aukščiausia eglė

Tai eglė, kuri laikoma pačia aukščiausia visoje Lietuvoje, auga Balkasodžio valstybiniame botaniniame draustinyje (19 km nuo Alytaus). Vienu metu galėsite aplankyti tiek šį nuostabų medį, tiek pasivaikščioti draustinio vaizdingais takais. Medžio aukštis – 44,3  m, kamieno apimtis – 2,05 m.

Dėmesio! Nepamirškite laikytis karantino metu nustatytų saugos rekomendacijų. Jeigu nutarėte užkopti ant piliakalnio ar pasivaikščioti po pažintinį taką, kuriame jau yra nemažai lankytojų – pasirinkite kitą maršrutą ar luktelėkite, kad išvengtumėte tiesioginio kontakto su kitais poilsiautojais. Tiems, kuriems būtina saviizoliacija, viešose erdvėse lankytis draudžiama.