Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Neturite alergijos žiedadulkėms: tai gali labai greitai pasikeisti

Kad ir kaip lauktume vis labiau artėjančio pavasario ir atgimstančios gamtos, tačiau neretai jis ne toks mielas tiems, kurie turi alergiją žiedadulkėms. Norėdami daugiau sužinoti apie minėtos ligos sukeliamus simptomus ir kaip juos palengvinti, kalbiname Všį „Vilniaus miesto klinikinės ligoninės“ Alergologijos centro gydytoją alergologę-klinikinę imunologę ir vaikų alergologę Rūtą Tamošiūnienę.

Dažniausiai alergija žiedadulkėms pastebima dar 5-7 metų amžiaus vaikams, kurie neretai turi ir atopinį dermatitą ar alergiją maistui. Nors alergija žiedadulkėms dažnai pasireiškia mažiems vaikams, tačiau, kaip teigia gydytoja R. Tamošiūnienė, ji gali pirmą kartą pasirodyti ir paauglystėje bei 25-30 metų žmonėms.

Įdomu ir tai, jog alergija žiedadulkėms vienais metais gali susilpnėti, kitais sustiprėti, ilgus metus nesikeisti ar negrįžtamai pranykti. „Po 65 žmogaus gyvenimo metų alergija dažniausiai susilpnėja, nes imuninė sistema tampa nebe tokia aktyvi. Jeigu alergijos simptomai stiprėja, tikrai nereiktų laukti, kol galbūt pagerės“, – atkreipia dėmesį gydytoja alergologė-klinikinė imunologė R. Tamošiūnienę.

Nors kiekvienais metais dėl vis šiltėjančio klimato augalų žydėjimo pradžia šiek tiek skiriasi nuo prieš tai buvusių metų, tačiau alergologės R. Tamošiūnienės teigimu, vasario-balandžio mėnesiais aktyviausios lazdyno, alksnio ir beržo žiedadulkės. Nuo birželio iki liepos gausu smilginių ir varpinių žolių žiedadulkių, o liepos pabaigoje, rugpjūčio ir rugsėjo metu aktyvios pelyno ir ambrozijos žiedadulkės.

Alergiją žiedadulkėms taip pat gali suaktyvinti ir oro tarša, o esant padidėjusiam jautrumui vieniems įkvepiamiems alergenams, prie jų gali prisidėti ir kiti.

Kalbant apie simptomus, alerginei slogai būdingos vandeningos išskyros iš nosies, daugkartinis čiaudėjimas bei nosies užburkimas. Paraudusios, sudirgusios, ašarojančios ir niežtinčios akys priskiriamos prie alerginio akių uždegimo kategorijos. Vaikų alergologė R. Tamošiūnienė atkreipia dėmesį, jog alerginis nosies ir akių uždegimas dažniausiai pasireiškia kartu, nors kartais žmogus jaučia ir tik alerginio akių uždegimo simptomus: „Vienas mano pacientas buvo apėjęs daugybę okulistų, kurie kiekvieną rugpjūtį jam skirdavo gydomuosius akių lašus. Nei tėvai, nei akių gydytojai nesuprasdavo, kodėl atostogų metu vaiko  akys ryškiai raudonos. Kai vienai okulistei gimė idėja – nusiųsti pas alergologą. Po 3 metų gydymo specifine imunoterapija alerginio akių uždegimo simptomai nebesikartojo“.

Gydytoja R. Tamošiūnienė pabrėžia, kad žmonės, kurie yra alergiški žiedadulkėms, namuose turėtų įsirengti orlaidžių tinklelius, kurie padėtų sulaikyti į patalpas patenkančias žiedadulkes. Gyvenamoje patalpoje esančius paviršius reiktų valyti drėgnuoju būdu, kuris padėtų surinkti pro langus patekusias žiedadulkes.

Pasivaikštinėti lauke patariama po lietaus, ne vėjuotą ir ne saulėtą dieną. Jeigu išeinama šviečiant saulei, patariama užsidėti akinius nuo saulės, kurie neleistų įsismarkauti alerginio akių uždegimo simptomams. Grįžus į namus, gydytoja R. Tamošiūnienė pataria nusiprausti po dušu ar bent jau nusiprausti veidą, t. y. išsiplauti nosį ir akis. Viršutinius drabužius vertėtų išskalbti skalbimo mašinoje, o jei to padaryti neįmanoma – laikyti juos kitoje patalpoje, o išskalbtų marškinių nedžiovinti lauke.

Alergologė taip pat atkreipia dėmesį ir į turinčius augintinių. Juos po pasivaikščiojimo gamtoje reiktų nuprausti, nes kailis – puiki žiedadulkių gaudyklė.

Pabaigai R. Tamošiūnienė dalijasi auksine taisykle, norintiems kiek įmanoma labiau sumažinti alergijos sukeliamą diskomfortą: „Jei nėra alergeno, nėra ir alerginės ligos“. Užkirsti kelią dideliam žiedadulkių kiekiui patekti į alergiško žmogaus organizmą gali padėti žiedadulkių koncentracijos gryname ore stebėjimas per „Pasyfo“ ar kitas panašaus tipo programėles. Taip pat padėtų ir priešalerginių vaistų gėrimas jau tuomet, kai žiedadulkės skraido gretimose šalyse. Dar vienas būdas, tai išvykimas į tuos kraštus, kuriuose tuo metu žiedadulkių nėra (kalnai arba kita klimato zona).