Šiandien rajone

Sausio mėnesio renginių kalendorius Alytuje

Užpildykite savo naujų metų kalendorių ne tik darbais, bet ir renginiais. Kad metai būtų ne tik produktyvūs, bet ir įdomūs!

Ką įdomaus galima nuveikti Alytuje pirmąjį metų mėnesį? Aprimus šventiniam šurmuliui kviečiame apsilankyti koncertuose, spektakliuose ir kituose kultūros renginiuose, kurių sausį Alytuje tikrai netruks. Sudarėme kalendorių, į kurį sudėjome renginius, kuriuos verta aplankyti su draugais ar artimaisiais.

Kas? Spektaklis „Geismų tramvajus“

Kada? Sausio 8 d., 18 val.

Kur? Alytaus miesto teatre

Tai spektaklis apie griūvantį šiandienos pasaulį. Pjesė, parašyta 1947 m., pripažinta vienu geriausių pasaulinės dramaturgijos kūrinių, įvertinta Pulicerio premija, išlieka itin aktuali. Dvasinio egzistavimo ir vertybių perkainojimas šiandien suskamba naujai.

Meilė pinigams, dėmesys patogiam gyvenimui užgožia nykstančius žmogiškuosius santykius. Žmonės nustoja būti žmonėmis. Pasaulis tampa laukiniu. Spektaklio herojė Blanša – prancūzų aristokratų, prieš kelis šimtus metų įsikūrusių Jungtinėse Amerikos Valstijose, palikuonė, išsilavinusi ir rafinuota, priklausanti kitam socialiniam sluoksniui, atvyksta pas seserį  į Naująjį Orleaną, rajoną, kur gyvena naujos kartos imigrantai. Būdama jautrios ir trapios prigimties, ji niekaip negali susitaikyti su ją supančiu pasauliu. „Mano gyvenimas priklauso nuo pirmo sutiktojo gerumo“, – sako ji. Ar toks yra Stenlis, simbolizuojantis šiandienos brutalią jėgą demonstruojantį pasaulį?

Spektaklyje gvildenama žmogaus vienišumo tema ir pastangos griebtis bet ko, kas padėtų išvengti neišvengiamos būties, kas leistų suvokti, kad absoliučios laimės nėra, kad kiekvienas esame vienišas šiam atšiauriame pasaulyje.

Tai ekspresyvus spektaklis, emocionaliai veikiantis žiūrovą, esantį scenoje kartu su herojais. Visi jie bendrininkai to, kas vyksta spektaklyje.

Kas? „Veneros įkaitai“ – Vilniaus kamerinio teatro komedija

Kada? Sausio 9 d., 18 val.

Kur? Alytaus miesto teatre

Garsus Lietuvos kino ir teatro režisierius Raimundas Banionis kartu su talentinga aktorių komanda –  Albinu Keleriu, Inga Maškarina, Žaneta Gudaitiene, Pauliumi Valaskevičiumi ir Marta Lipčiene kvies išgyventi 24 valandų įvykius, apvertusius gyvenimą aukštyn kojomis.

„Šią pjesę pasirinkome neatsitiktinai – norėjome sukurti spektaklį teatro išsiilgusiems žiūrovams. Nesame numatę tikslo juokinti, tačiau esame tikri – liūdna nebus, juk juokas, kaip ir gyvenimas – čia balta, čia juoda. „Veneros įkaitai“ – tai žmogiškas, paprastas, šiltas, kupinas kuriozinių situacijų, skirtingų žmonių likimų bei siekių spektaklis“, – mintimis apie premjerą dalijosi spektaklio režisierius R. Banionis.

Jei manote, kad niekada nebuvote Veneros įkaitais arba atvirkščiai, manote, jog tai jau praeitas etapas – diagnozė – žiūrėti. Spektaklis sukurtas pagal amerikiečių dramaturgo Čarlzo Mori pjesę „Trečiame danguje“, kuris savo kūriniuose šmaikščiai, subtiliai ir intelektualiai kalba apie meilę, kūrybą, ištikimybę, egzistenciją, žmogaus savigarbą bei orumą. Spektaklis pasakoja apie rašytoją, kuris gedi savo trečiosios žmonos, irgi rašytojos. Jis yra paskendęs vienumoje, liūdesy ir alkoholyje. Jo sūnus, režisierius, Holivude filmuojantis pirmąjį savo filmą, pakviečia Džordžo antrąją žmoną – visų pamirštą ir vaidmenų negaunančią aktorę, jo prižiūrėti. Prie šios šeimos prisijungia ir namų tvarkytoja, o galiausiai į svetimus namus nelauktai įsiveržia jauna mergina, turinti netikėtą pasiūlymą…
Režisierius atskleidė, kad spektaklis kalba „apie žmones, jų santykius. Apie ryšius tarp kartų. Ir apie žmogišką, šviesią meilę savo artimui. Meilę ir palaikymą – tai, kas padeda mums išsilaikyti šiame sudėtingame ir prieštaringame pasaulyje.“

Jeigu domitės kultūra, teatru, žinote talentingo režisieriaus R. Banionio braižą ir stilių – šis spektaklis taps tikra atgaiva. Na, o jei kultūra ir teatras jūsų gyvenime retas svečias – spektaklis taps ne tik puikiu laiko praleidimu, bet ir atradimu.

Kas? Laisvės gynėjų dienos renginiai „Skambanti Laisvė“

Kada? Sausio 12 ir 13 d.

Kas? „Tūla arba esame okupuota šalis“ – spektaklis pagal Jurgio Kunčinio romaną „Tūla“

Kada? Sausio 16 d., 18 val.

Kur? Alytaus miesto teatre

Spektaklis „Tūla arba esame okupuota šalis“ sukurtas interpretuojant Jurgio Kunčino romaną „Tūla“ (1993 m.), kuriame negailestingai apnuoginta sovietinio inteligento nuopuolio istorija, sovietmečio realijų vaizdai. Tačiau pirmiausia, tai yra fatališkos meilės istorija, trumpai nušvietusi chaotišką autoriaus būtį, neišgelbėjusi, bet suteikusi prasmę. Autoriaus prisiminimuose atgijusi mirusi mylimoji Tūla, jo alter ego, padeda (iš)gyventi, (iš)būti. Metai praeina, o meilė lieka. Tai „tik beribis sielos alkis, ilgesio agoniją pavertęs į daiktus, paukščius, žvėris, žiedus ir mylimosios viziją.“ (Rimvydas Šilbajoris)

Kas? Anželikos Cholinos teatro spektaklis „Otelas“

Kada? Sausio 30 d. 19 val.

Kur? Alytaus Kultūros Centras, Didžioji salė

Vienas ryškiausių Anželikos Cholinos darbų – šokio spektaklis „Otelas“ – sudrebinantis sielą iki pačių jos gelmių. „Teatre man norisi kalbėti apie meilę, santykius ir žmonių likimus, todėl išsirinkau „Otelą“ – Viljamo Šekspyro kūrinį, kuriame jis papasakojo baisią, iš tiesų sukrečiančią žmogaus tragediją, kuris nužudė sau brangiausią būtybę ir prarado bet kokį gyvenimo tikslą. Man norisi pažadinti siaubo jausmą stovint prieš baisią klaidą, nusikaltimą, prie kurio atėjo garbingas, patiklus ir geras žmogus apakintas pavydo. Norisi parodyti, kaip tyriausios sielos žmogus gali susipainioti šmeižto tinkluose, kaip jis, galvodamas, kad kovoja už dvasinę švarą, nužudo savo nekaltą, mylimą žmoną, nubausdamas pats save už tai, kad pasidavė beprotybei“, – sako A. Cholina.

Viljamo Šekspyro „Otelas“ yra sunkiai šokiu suvaldoma medžiaga. Pasaulyje pagal šią tragediją sukurti vos keli šokio spektakliai.

Spektaklis 2006 metais apdovanotas aukščiausiu teatro apdovanojimu „Auksiniu scenos kryžiumi“. 2013 metais pastatytas Maskvos J. Vachtangovo teatre ir pelnė premiją „Teatralo žvaigždė“.

Įsimintinus vaidmenis šokio spektaklyje sukūrė ypatingo talento artistai: Valerijus Suanovas (Otelas), klastingąjį Jagą įkūnija Martynas Kavaliauskas, tyrosios meilės etalonu – Dezdemona – tapo Karina Krysko, Kasijaus vaidmenį sukūrė Donatas Bakėjus.