Kalba gyventojai Šiandien rajone

Sena trobelė atgims kaip feniksas iš pelenų

Alytiškiams žodis feniksas asocijuojasi su mieste esančiu baru. Šio baro šeimininkai, sutuoktinių pora Rūta ir Oganes Arakėlian nestovi vietoje ir pildo savo didžiausias svajones. Jau greitai savo lankytojus jie nustebins nauja renginių vieta – vasaros terasa Fenix Greenhouse. „Pagaliau mūsų svajonė yra beveik ranka pasiekiama“, – džiaugsmo neslepia Rūta ir Oganes.

Kuo žadate nustebinti baro „Fenix“ lankytojus?

Prieš metus įkūrėme VšĮ „Atminties kliedesiai“, tapome paramos gavėjais ir už gautą paramą įsigijome dūmų mašiną ir įgarsinimo pultą. Šiemet pirmą kartą Alytaus miesto savivaldybei pateikėme tris projektus – muzikinį „Arčiau namų“, pokalbių „Kuždesiai“ bei miestiečių sveikatinimo „Joga mano mieste“. Taigi, dabar galime skirti dar daugiau dėmesio renginiams. Galime daryti juos nemokamai ar už simbolinę kainą didesniam žmonių ratui. Taip pat organizuosime pokalbius jaunimui su įdomiais žmonėmis, atlikėjais. Liepos bei rugpjūčio mėnesį Žalioje gatvėje vyks nemokami jogos užsiėmimai miestiečiams.

Kaip kilo mintis sukurti dar vieną renginių vietą – Fenix Greenhouse?

Mes senokai svajojome sukurti kažką didesnei auditorijai, išplėsti savo bendruomenės amžiaus ribas ir pagaliau mūsų svajonė yra beveik ranka pasiekiama.

Įsigijome nedidelį sklypuką su 1946 metais statyta trobele miesto centre naujai sutvarkytoje Žaliojoje gatvėje. Jis vos šešių arų, bet yra puikiai matomas ne tik nuo Žaliosios ar Ligoninės gatvių, bet ir nuo pušaitėmis apaugusių šlaitų, todėl mūsų organizuojamus renginius galės nemokamai stebėti nebe dešimtys ar šimtai, bet tūkstančiai miestelėnų. Belieka tik įsigyti tokiai erdvei įgarsinti tinkamos garso aparatūros, bet anksčiau ar vėliau ką nors sugalvosime.

Galvojame čia savaitgalio rytais daryti užsiėmimus mažiesiems. Trobelėje planuojame atidaryti nedidelę kavinukę, kur galima būtų įsigyti ledų, vaisvandenių. Kiek vėliau tikimės pamaloninti lankytojus vegetariška virtuve. Stipraus alkoholio tikrai nebus, o apsvaigę bei atmosferą trikdantys asmenys bus neaptarnaujami ir prašomi palikti vietą. Jau ir susirūpinusius kaimynus teko raminti, kad pats „Fenix“ baras nepersikelia ir naktinis šurmulys lieka ten, kur ir buvo.

Kada galėsime apsilankyti Fenix Greenhouse?

Sunku pasakyti, kada atsidarysime. Labai norime bent aplinką susitvarkyti iki miesto dienų, o kavinukę įsirengti iki liepos mėnesio. Šitas projektas reikalauja nemažai jėgų, laiko bei investicijų, todėl sunku pasakyti ar visko iki išsvajotos datos užteks.

Kaip sekasi barui „Fenix“ šiais metais, kai visoje Lietuvoje vykdoma „valstiečių“ blaivinimo politika? Ar nesusidūrėte su nepatogumais?

Mūsų „valstiečių“ vykdoma politika nepalietė. Kaip žinia, per aštuonis veiklos Alytuje metus susiformavusi vietinė „Fenix“ baro „fauna“ labiau primena bendruomenę, kurioje visi visus pažįsta, todėl pasikeitęs amžiaus cenzas didelių problemų nesukėlė. Tik metų pradžioje kiek padaugėjo darbo iš naujo tikrinant „šviežesnių“ klientų dokumentus.

Ką manote apie tokią valdžios draudimų politiką?

Mūsų nuomone, bet kokie draudimai tik dar labiau gilina problemas, paslėpdami jas į šešėlį. Anksčiau jaunimas nesislapstydavo vartodamas alkoholį, dabar pastebime, kad jie dažnai renginiuose pasirodo jau „apšilę“. Vėl sugrįžta į madą „plotai“, kuriuose apie vartojimo kultūrą nėra net kalbos, o tai dar ir pigiau, todėl suvartojamo alkoholio kiekis didėja. Taip pat padaugėjo vartojančių kažką panašaus į kanapes, o kadangi ir jos nelegalios, tai ir jų kokybės niekas nekontroliuoja. Taigi, dabar jau tikrai niekas nežino, ką jaunimas iki 20 metų vartoja, o jie tikrai kažką vartoja.

Žinome, kad bandote kurti naujas tradicijas, pavyzdžiui – antradieniai be alkoholio. Kaip manote, ar tokios iniciatyvos pasiteisina?

Taip, daug visko prikūrėme ir toliau eksperimentuojame. Bandėme daryti antradienius be alkoholio, bet jie nepasiteisino, mes to ir nesitikėjome. Vylėmės, kad pavyks surinkti daug bendraminčių, bet po pusmečio minties atsisakyta, nes susirinkdavo tik tie patys, kurie ir šiaip susirenka ne išgerti, o žaisti stalo futbolo. Tikrai daug palaikymo susilaukėme socialiniuose tinkluose, bet realiai retas užsukdavo. Tačiau mes nenuleidžiame rankų ir vis dar tikime, kad anksčiau ar vėliau prekyba alkoholiu nebus mūsų stipriausias ramstis.

Ačiū už pokalbį!