Kalba ekspertai

Stebėjimo kameros daugiabučiuose: už ar prieš?

Neretai, daugiabučių namų susirinkimų ar internetinių apklausų metu, keliamas klausimas dėl stebėjimo kamerų name įrengimo. Saugos įmonės „Mano Sauga“ vadovo Gedimino Jankausko pateiktais duomenimis, didžiuosiuose miestuose du trečdaliai daugiabučių jau turi stebėjimo kameras. Kaip manote, ar Alytaus miesto daugiabučiuose reikia stebėjimo kamerų?

Alytaus daugiabučiai vaizdo kamerų neturi

Saugos tarnybos „Mano Sauga“ vadovas Gedimino Jankausko turimais duomenimis, šiuo metu Alytaus mieste nei vienas daugiabutis stebėjimo kamerų nėra įsirengęs.

Tuo tarpu didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, apie du trečdaliai įmonės „Mano Sauga“ administruojamų daugiabučių, jau spėjo sėkmingai įsimontuoti vaizdo kameras.

Jankauskas dalijasi, kad kuomet statomas naujas daugiabutis, dažnai statytojui jau nekyla klausimas, ar verta teritorijoje įrengti stebėjimo kameras. Šiandien ši saugos priemonė tampa savaime suprantamu komponentu.

Kalbant apie senesnės statybos daugiabučius, kol kas dar ne visi gyventojai entuziastingai sutinka su vaizdo kamerų nauda ar ne itin aktyviai įsitraukia į diskusiją dėl jų reikalingumo. Prarastas privatumas tampa bene labiausiai gyventojus gąsdinančiu trūkumų. Na, o šios apsaugos priemonės naudingosios pusės išryškėja tuomet, kada namo gyventojus paliečia konkretus incidentas.

Stebėjimo kamerų nauda gyventojams

Tikriausiai sutiksite, kad įvykus apiplėšimui ar kitam nusikalstamam įvykiui, sunkiausia surasti kaltininką. Jeigu daugiabutyje, kuriame gyvenate yra įrengtos kameros, išsiaiškinti, kas įvykdė nusikaltimą bei išsireikalauti atlygio už įvykdytą žalą, gali būti labai paprasta.

„Stebėjimo kameros yra tarsi archyvas. Priklausomai nuo sumontuotos įrangos vaizdo kamerose, įraše galima atsukti iki mėnesio senumo įvykius. Sistema leidžia pasižiūrėti, priartinti vaizdą bei nustatyti, kas įvykio kaltininkas ir su įrodymais kreiptis į policiją. Tokiu būdu užtikrinama, kad bet koks incidentas įvykęs laiptinėje ar aikštelėje bus išaiškintas“, – vardija vaizdo kamerų naudą Saugos tarnybos vadovas.

Viešose socialinių tinklų grupėse, kuriose buriasi to paties daugiabučio ar rajono gyventojai, itin dažnai galima sutikti įrašus, kuriuose ieškoma informacijos apie nutikusius incidentus. Laiptinėse pastebėti įtartini asmenys, rytą automobiliai rasti su pradurtomis padangomis, įbrėžimais ar net išdaužtais stiklais – tai dažnai pasitaikantys atvejai, kuriuos gali padėti išaiškinti daugiabučio kiemą stebėjusios vaizdo kameros.

„Pagrindinis šių kamerų privalumas – nusikaltimų prevencija. Pro stebėjimo kameras nepralys net ir patys smulkiausi nusikaltimai ir viešosios tvarkos pažeidimai. Mūsų teikiama paslauga yra su tiesioginio stebėjimo signalu, kuomet teritorija stebima visą parą. Tad, pavyzdžiui, vandalams piešiant ant sienos ar gadinant laiptinės duris, mes vos tik pastebėję siunčiame saugos tarnybos ekipažą, kuris sudrausmina pažeidėjus ar kviečia policiją“, – aiškina G. Jankauskas.