Naudinga žinoti

Vaizdingosios Dzūkijos upės: kurią pasirinkti?

Viena iš laukiamiausių ir daugybę Lietuvos bei užsienio gyventojų pritraukiančių pramogų vasarą – plaukimas baidarėmis. Ši vandens transporto priemonė padeda atrasti įdomių gamtoje esančių augmenijos ir gyvūnijos elementų bei kartu su plaukiančiais išsivaduoti iš ekstremaliausių situacijų. Vienais gražiausių Dzūkijos upių maršrutų dalijamės ir mes, „Kalba Alytus“ redakcija.

Šalčia

Šalčios upė –  Merkio upės intakas, prasidedantis už 4 km į šiaurę nuo Šalčininkų. Ši upė yra ganėtinai srauni, tačiau negilaus slėnio bei neaukštų krantų. Upė itin vingiuota, o dėl joje esančių daugybės šaltinių dar ir labai šalta. Plaukdami šia upe pasiruoškite paplušėti, nes dėl daugybės vingių bei kilpų ja plaukti nėra lengva. Nors plaukdami Šalčia ir susidursite su iššūkiais, tačiau kraštovaizdis čia išties įspūdingas – dairykitės aplink ir pamatysite įvairių formų ir rūšių medžius, krūmus bei kelią rodančius paukščius.

Pasirinkusiems Šalčios upę rekomenduojama pradėti kelionę nuo Kaniūko kaimo.

Populiariausi maršrutai:

Kaniūkai, Gerviškės – Šalčininkų pl. tiltas – Valkininkai. Trasos ilgis – apie 45 km

Žygmantiškės – Valkininkai. Trasos ilgis – apie 15 km

 

Ūla

Ūlos upė driekiasi 84 kilometrus. Plaukdami šia upe nustebsite, kaip už kiekvieno posūkio keičiasi upės slėniai. Vietomis rasite ir nuvirtusių medžių, tad reikės panaudoti ir daugiau fizinės jėgos baidarės persinešimui. Nuo Zervynų upė kerta kopų ruožą ir iki Mančiagirės teka siauru kanjonišku slėniu su ypatingai aukštais ir nuolat ardomais skardžiais. Vaizdingomis atodangomis taip pat galėsite pasigėrėti plaukdami pro Žiūrus ir Trakiškius. Ūlos upės vanduo skaidrus dėl daugybės joje tekančių šaltinių ir šaltinėlių, todėl joje labai mėgsta veistis upėtakiai, šlakiai ir kiršliai.

Atkreipkite dėmesį, jog Ūlos upe rekomenduojama per dieną plaukti apie 15–20 kilometrų, kad galėtumėte be vargo pasigrožėti ir Dzūkijos nacionalinio parko gamta.

Populiariausi maršrutai:

Dubičiai – Karaviškės – Krokšlys. Trasos ilgis – apie 12 km

Krokšlys – Rudnia – Pauosupė. Trasos ilgis – apie 17 km

Zervynos – Trakiškiai. Trasos ilgis – apie 11 km

 

Merkys

Merkio upė yra devintoji upė pagal ilgį Lietuvoje ir pati didžiausia visoje Dzūkijoje. Į šią upę įteka ir anksčiau minėtoji Ūlos upė, taip pat ir Grūda bei Skroblus. Merkys yra ganėtinai platus, tad jį pasirinkę be vargo įveiksite ne tik su baidarėmis, bet ir su guminėmis valtimis ar plaustais. Ši upė itin pamėgta turistų, ieškančių paprastų plaukimo baidarėmis maršrutų, kuriuose būtų nedaug kliūčių. Nors pasirinkus šią upę daug irkluoti neteks, tačiau bus puiki proga didesnį dėmesį skirti įstabiam Dzūkijos kraštovaizdžiui.

Populiariausi maršrutai:

Valkininkai – Pamerkiai. Trasos ilgis – apie 18 km

Pamerkiai – Maskauka. Trasos ilgis – apie17 km

Maskauka – Senoji Varėna. Trasos ilgis – apie 8 km

Senoji Varėna – Perloja. Trasos ilgis – apie 12 km

Perloja – Paūliai. Trasos ilgis – apie 12 km

Paūliai – Puvočiai. Trasos ilgis – apie 7 km

Puvočiai –Trasninkas. Trasos ilgis – apie 4 km

Trasninkas – Alytaus – Druskininkų pln. tiltas. Trasos ilgis – apie 8 km

Alytaus – Druskininkų pln. tiltas – Merkinė. Trasos ilgis – apie 3 km